Nemoci hus

19.07.2012 11:04

Nemoci hus

Veškeré nemoci které jsou zde popsány, se vyskytují ve velkochovech, kde je mnoho ptáků ve skupině. Malé drobné chovy jsou většinou vážnějším nemocem ušetřeny. Pokud jsou husy chovány v dobrých podmínkách, mají kvalitní stravu a péči je výskyt nemocí vzácný. Jde o odolné ptáky. 

Postup při léčbě.

Zkušený chovatel pozná na první pohled, že s ptákem není něco v pořádku. Pokud pták vypadá nemocně celý den, je nutné ihned jej izolovat. U hus a kachen sedících na vejcích je charakteristické, že při onemocnění přestanou inkubovat, nebo inkubují a vejce jsou studené, popřípadě najednou neudržují v hnízdě čisto a vejce jsou značně znečištěná od trusu. Pokud u ptáků nemoc propukne, obvykle má rychlý průběh. Máme tři možnosti:

1.    V případě drahých chovných ptáků, nebo ptáků na které jsme nějak citově vázáni se ihned obrátíme na veterináře. Jeden den čekání může být pro ptáka osudný. Musíme ale počítat s tím, že diagnóza u ptáků je mnohdy velmi obtížná, jak sami zjistíte většina onemocnění má identické symptomy. Před přesným stanovením diagnózy jsou obvykle nasazeny širokospektrální antibiotika. Léky nejsou levné a u tak velkých ptáků jako jsou husy to platí dvojnásob. Než přijde veterinář ptáka izolujeme, je vhodné mít již připravené místo, kam je možné separovat nemocné ptáky a které je možné bez problému dezinfikovat (dezinfikujeme roztokem 5 - 10% chloraminu.), osvětlit a temperovat (malý vybetonovaný, nejlépe vydlážděný chlívek). Teplota pro nemocného ptáka by mněla být okolo 20°C s tím, že by mněla být k dispozici umělá kvočna, pod kterou bude teplota okolo 35°C. Zajistíme dostatek pitné vody a čisté krmení.

2.    V případě ptáků určených na maso se obecně léčba nedoporučuje jak z důvodů vyšších nákladů tak proto, že mnohé léky nejsou určený ptákům  na konzum. Je vhodné ptáka utratit. Výjimkou je epidemie v celém chovu. Pak samozřejmě voláme veterináře.

3.    V případě, že se rozhodneme pro domácí léčbu bez veterináře, musíme zajistit, aby pták přijímal vodu a krmení. Ptákům nepodáváme léky určené pro savce. Pokud se ale přeci rozhodnete, že nemáte co ztratit, tak nezapomeňte na vypočet vhodné dávky, jestliže je lék určen pro člověka pak je počítáno z váhou okolo 80  kg, husa váží tak 8 kg, house ještě mnohem méně!!! Pokud pták ještě neztratil svou váhu (dlouhodobým přecházením nemoci) má dostatečné tukové zásoby, aby drobnou infekci přežil z vlastních zásob. Při vlastní neodborné léčbě se vždy vystavujeme  riziku, že se pták nevyléčí úplně a že stále bude zdrojem infekce pro ostatní.

Při kontaktu s nemocným ptákem používáme ochranné prostředky. Existuje několik závažných onemocnění přenosných z drůbeže na člověka.

Klíšťata

O klíšťatech jsem nikde nic nenašel a přesto z vlastní zkušenosti vím, že jsou u hus problém. Přesněji u housat. Klíšťata obvykle na ptáky nelezou, nebo nedokáží najít vhodné místo, kde by je pták nenašel a neodstranil. Je to zvláštní, ale u housat si klíšťata našla místo - jsou to oční víčka. Každý rok musím alespoň třem housatům odstraňovat klíšťata z víček. U kachen nikdy, u slepic také ne. Náchylná jsou pouze do 4 týdnu pak se asi již klíšťata přichytit nemohou. Vzhledem k tomu, že tito paraziti mohou přenášet některé nemoci, doporučuji si na to dávat pozor.

Včely

Tohle není problém ani tak hus jako kachňat. Mněl jsem mladé kachny v zahradě kde bylo na zemi spousta zralých hrušek. Všude spoustu much a včel. Kachňata mezi tím množstvím hmyzu ještě chytla mouchy, nějak se dokázala vyhnout včelám.Často na mnoho včel ale stouply a dostaly žihadlo. Pokud bylo žihadlo do prstu nic se nestalo, noha opuchla, do večera sklesla a vše bylo v pořádku. Ale pokud dostaly žihadlo do plovací blány, ta napuchla tak, že byla jako malá bublinka, snadno praskla a kachny mněly za chvíli místo plovacích blan jen cáry visící kůže mezi prsty. Nevypadalo to pěkně. Housata po hmyzu nejedou, ale na včelu také šlápnou.

Zlomeniny

Zlomeniny a otevřené zlomeniny bývají poměrně vzácné, přesto pokud se stanou, nebývají velkým problémem, rychle se hojí. V případě zlomenin u chovných kusu se vyplatí zajít k veterináři, aby nedošlo ke špatnému srůstu. Mnohem obvyklejší jsou drobné rány, pohmožděniny na nohách a naražení končetin. Pták kulhá a podle stupně bolesti došlapuje nebo na nohu vůbec nestoupne. V případě, že je na noze větší rána nebo je oteklý prst či kloub, je vhodné nohu na 1 týden fixovat. Já osobně pro tyto případy používám jako dlahu novodurovou trubku, s průměrem a délkou podle druhu drůbeže. Nejprve trubku podélně rozřízneme. Pak nad plynem konec upravíme tak, aby se zde vešly 3 prsty s plovací blánou. Průměr trubky volíme tak, aby noha po ovázání gázou v dlaze pevně seděla. Pevně ji k trubce připevníme izolepou. Po této úpravě bude husa schopná se na nohu postavit a zároveň nepohne  ani s kloubem a ani s prsty. Před ovázáním doporučuji nohu očistit a dezinfikovat. Po týdnu můžeme vše sundat, většina zranění je u hus do týdne v pořádku. U slepic je pak vhodné použít celý systém i na zlomeninu běháků (těžko poběžíme se slepicí na pohotovost, ale když jde o mladou nosnici je ji škoda). Zlomeniny křídel nejsou tak důležité, protože husa (kachna, slepice) křídla vlastně nepotřebuje, fixace je obtížnější, křídlo obvykle sroste samo, přestože už nebude přesně přiléhat k tělu.

  Zde jsou vyjmenovány nejčastější nemoci hus. Chtěl bych upozornit, že článek neprošel po přeložení, žádnou odbornou kontrolou a je možné, že některé věci byly přeloženy příliš obecně, nebo mohlo dojít i k chybě. Proto berte informace zde napsané s velkou rezervou.

Použitý zdroj: 

Upozornění: Tento dokument je překlad části pro nekomerční účely volně dostupné elektronické publikace. Bez souhlasu autorů není dovoleno šířit dokument pro komerční účely.

ASPERGILÓZA (onemocnění vyvolané plísněmi druhu Aspergillus)

Za aspergliózu  považujeme jakékoli onemocnění způsobené  plísněmi z rodiny – Aspergillus. Mezi husami, stejně jako mezi jinou drůbeží, je nejčastěji napadáno dýchací ústrojí ptáka – plíce. Odtud byl také převzat termín Plicní Aspergilóza.  Onemocnění má zvláště těžký průběh u housat, která mohou být infikována během inkubace jako embrya. Původem infekce může být znečištěná líheň, nebo znečištěné vejce. Jedno znečištěné vejce může během inkubace infikovat celou líheň, taktéž mohou být infikována housata v dolíhni.  Dospívající housata jsou již odolnější přesto mohou být infikována během ustájení z kontaminované podestýlky.

Symptomy:

Hlavní znakem je obtížné a zrychlené dýchání, lapání po dechu s chraplavým zvukem. Ptáci jsou apatičtí, mají větší potřebu pití a průjem. Úmrtnost je vysoká.

Léčba:

Prví krok je vyčištění líhně a vajec ihned po snesení. Likvidace plesnivého krmení, podestýlky. Dezinfekce chovných prostor  roztokem 1:2000 modré skalice. Léčba aspergliózy není vždy efektivní.  Používá se s úspěchem Nysatin a Amphoteciricine-B . Pokud nejsou k dispozici, je možné použít levnější léčiva - 5% jodid draselný v pitné vodě po dobu 3 dnů, pak tři dny bez léčby a pak druhá fáze opět 3 dnů.

PTAČÍ ADENOVIRUS

Byla zjištěna specifická forma viru u hus, ale původce dosud není znám. Nemoc není pro husy nebezpečná, leky se nepoužívají.

CHLAMYDOSIS

Chalmydosis je obecný termín, kterým se rozumí infekce, způsobena bakterií z rodu Chalmydophila. U ptáků je nemoc způsobena Chalmydophila psittaci, mezi husami je vzácná. Nemoc je přenosná na savce včetně člověka.

Symptomy:

Zvětšené vnitřní orgány, mírné dýchací problémy, zánět oční spojivky, záněty dutin, zánět nosní sliznice, průjem, úbytek svalové hmoty v okolí hrudní kosti.

Léčba:

Antibiotika – tetracyklin. V případech kombinace se salmonelózou je nutná kombinace antibiotik.

KOKCIDIÓZA (parazitární onemocnění)

Husy se mohou nakazit dvěma typy kokcidiózy. Obvykle jde o ledvinovou kokcidiózu způsobenou Eimeria truncata. Zatímco střevní coccidiosis způsobený Eimeria anseris je méně rozšířený. Ve střevech hus bylo nalezeno ještě dalších pět typů Eimeria. Častost infekce a stupeň ekonomických ztrát způsobených parazitem je obecně nízký a není v současné době považován jako problém.

Symptomy:

Ledvinová forma napadá především husy ve věku 3 – 12 týdnů, přestože mladší housata jsou mnohem více náchylnější. Při neobyčejně akutní formě může ledvinová kokcidióza způsobit úmrtnost až 80%. Mezi ukazatele nemoci patří skleslost, slabost, průjem, bílý trus, nechutenství, kalné zapadlé oči a povislá křídla. Diagnóza je potvrzena po nalezení zřetelných oocyst v ledvinách a v kloace blízko močovodu. Ptáci si po napadení vytvoří imunitu.

Střevní kokcidióza také často postihuje mladé ptáky, ale ne vždy končí smrtí. Infekce způsobuje nechutenství, vratkou chůzi a průjmem. Tenké střevo je  zvětšené a je vyplněné červenohnědou tekutinou. Léze jsou především na střední a dolní části slepého střeva.

(léze – poškození orgánu např. kůže, je způsobené patogeny a narušuje její funkci.)

(Oocysta – zárodek infekčního organismu)

Léčba:

Následující látky určené pro léčbu kuřat mohou být použity u hus: amprolium, amprolium-ethopabate, clopidol, clopidol-methylbenzoquate, DOT (zoalene), lasalocid monensin-sodium, narasin, nicarbazin, robenidin, salinomycin a sulfaquinoxaline.  

KRYPTOPORIDIÓZA (druh infekčního průjmového onemocnění)

Jde o onemocnění způsobené prvokem, parazitem z rodu Cryptosporidium. Parazit napadá plíce a střevo husy. Parazit je rozšířen po celém světě, kde najdeme velkochovy  drůbeže. Čím se technika diagnózy zlepšuje, tím více případů se ve světě objevuje. To by mohlo vysvětlit i narůstající počet onemocnění mezi husami.

Symptomy:

Jedna forma napadá dýchací cesty a pták je skleslý, kýchá, špatně dýchá  - nízká úmrtnost.  Ostatní formy napadají trávicí ústrojí a projevují se průjmem a u mladých hus způsobují vysokou úmrtnost. Protože mnoho nemocí má stejné symptomy provádíme kontrolu trusu a hlenu z dýchacího ústrojí na oocysty.

Léčba:

V současnosti není  lék  ani vakcína. Bylo zjištěno že ptáci, kteří přežijí, jsou imunní. Jako prevence se doporučuje:  hygiena, dezinfekce chovných prostor. Oocysty Kryptoporidiózy jsou velmi odolné.

DERZYHO NEMOC

Jde o virové onemocnění známé také pod názvem Parvovirus po původci. Jiné pojmenování jsou: husí mor, husí hepatitida, husí enteritida, husí chřipka. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění, především pro mladé ptáky. Výskyt nemoci byl zaznamenán na všech kontinentech, kde jsou chovány husy a kachny pižmové, které mohou nemoc na husy přenášet. Akutní forma má 100% úmrtnost, nebo může přejít v chronickou formu. Infikování housat v prvním týdnu nemoci přináší velké ztráty, ptáci ve stáří  4-5 týdnů jsou mnohem více odolnější.

Symptomy:

Mladé housata ve věku jednoho týdně jsou zesláblá, nejeví zájem o krmení, umírají do 2-5 dnů od nakažení. U starších ptáků závisí průběh nemoci na imunitě. Zvýšená potřeba tekutin, hubnutí, slabost, neschopnost normální chůze, nosní a oční výtoky, oteklé oční víčka, úporný bílý průjem.

Léčba:

Lék není znám. Dospělí ptáci se po vyléčení stávají imunní. Svoji imunitu přenášejí na potomky. Odolnost přetrvává u housat až do 2-3 týdne. Všechny housata by mněla být očkovaná ve věku 2 týdnů. Toto očkování se přenáší rovněž na potomstvo a  je vhodné husy přeočkovat  3 týdny před snůškou. Někteří chovatelé doporučují posilující vakcinaci během období snášení. Jestliže chovní ptáci nebyli naočkováni, housatům se podá vakcína 1 , 10 a 21 den života.

KACHNÍ ENTERITIDA (pravděpodobně zánět tenkého střeva)

Kachní virus ENTERITIS je akutní, infekční onemocnění způsobené herpes virem, které může nakazit kachny, husy a labutě, ačkoli u hus bylo onemocnění zaznamenáno jen vzácně. Přenos nemoci může probíhat  přímým kontaktem ptáků, nebo kontaminovaným prostředím. Ptáci kteří infekci přežijí, jsou vůči ní imunní. Existují i mutace. Například v Austrálii byl nalezen mezi chovem hus geneticky odlišný typ tohoto viru, který způsobil 97% úmrtnost.

Symptomy:

Symptomy se různí podle věku, pohlaví ptáka a stádiu nemoci. Léze způsobují poškození cévního systému (jemné krvácení v tělesných dutinách a na sliznicích trávicího ústrojí).

Léčba:

Konkrétní lék není, jako prevence slouží vakcinace.

ERYSIPELAS (růže)

Erysipelas je akutní, náhlá infekce. Jak mladí , tak dospělí ptáci jsou ohrožení bakterií Erysipelothrix rhusiopathiae. Epidemie nemoci, které způsobují vážnější ekonomické ztráty, jsou velmi vzácné. Bakterie obvykle napadají jen slabé kusy. Erysipelothrix rhusiopathiae jsou zvláštní v tom, že infikují přes 50 druhů zvířat a také člověka. Bakterie se rozšiřují prostřednictvím  drobných otevřených ranek na kůži, je proto nutné používat ochranné prostředky v případě podezření na výskyt. U člověka je léčena antibiotiky.

Symptomy:

Skleslost, průjem a rychlá smrt.

Léčba:

Vzhledem k tomu že nemoc se mezi husami vyskytuje jen zřídka, není nutné očkování (mimo oblasti ve kterých se vyskytuje častěji, pak je očkovaní doporučováno). Husy, které překonají těžkou formu, mají vysokou odolnost proti opětovné nákaze. Používá se penicilin.

MOTOLICE

Motolice  (trematodes) je plochý hladký parazitární organismus. Přes 500 druhů náležející k 125 rodům a 27 čeledím napadá ptáky. Pro husy nejsou motolice obecně problém, pokud nemají přístup k přírodním rybníkům a jezerům. Motolice totiž používají jako mezihostitele plže roduLimnaea. Druhým nejčastějším mezihostitelem jsou vážky rodu Odonata.

Symptomy:

Motolice  mohou napadnout jakoukoli dutinu a všechny druhy tkáně ptáků. Mohou se objevit neočekávaně při pitvě ptáka. Je znám druh motolice Prosthogonimus ovatus , který napadá vejcovod a motolice se vyskytují i ve vejcích.

Léčba:

Odstranit ptáky ze zamořeného prostředí. Koloběh opětovné infekce probíhá takto:

Infikované husy se svým trusem vyloučí vajíčka motolice. V případě vhodných podmínek se z vajíček vyvinou malé larvy. Larvy dospějí v hostiteli obvykle plž rodu Limnaea. Mezihostitel  vyloučí ve svých výkalech dospělé larvy na trávu. Spásáním se husa opět nakazí.  

 

DRŮBEŽÍ CHOLERA

Drůbeží cholera známá také jako pasteurelóza (infekce způsobená bakteriemi skupiny Pasteurella) je nakažlivé onemocnění napadající všechny domestikované a divoké ptáky. Pasteurella multocida je původce, na který jsou husy zvláště citlivé  i úmrtnost je vysoká.

Symptomy:

Drůbeží cholera se projevuje jako celkové onemocnění, s vysokou úmrtností. Nejčastějším charakteristickým znakem je rychlá smrt několik hodin před prvním objevením symptomů nemoci. Léze spojené s tímto onemocněním mají několik forem, ve většině případů jsou poškozeny srdce, osrdečník, vzdušnice .

Léčba:

Nemoc se nepřenáší ani vejci, ani pomocí líhně. Husy při podezření separujeme a dezinfikujeme chovné prostory. V případě  častého výskytu mezi chovnými ptáky, očkujeme celý chov abychom dalšímu šíření nemoci předešli. V léčbě se používají sulfonamidy: sulfametazin, sulfamerazin, sulfaquinoxalin, sulfathoxypyridazine. Jsou efektivní při přimíchání do stravy nebo vody. Očkování antibiotik jehlou je také velmi účinné. Používá se: chlortetracycline, oxytetracycline, chloramfenikol a penicillin. Erytromycin ve vodě a  chlortetracycline s oxytetracycline v krmivu dávají také dobré výsledky.

LEUCOCYTOZOONOSIS

Jde o parazitární onemocnění, které napadá krvinky (především bílé krvinky) a různé vnitřní orgány(množení parazita probíhá v buňkách mozku, jater, srdce, plic a sleziny). Mezi husami velmi vzácné onemocnění, přestože významnější úmrtnost a výskyt již byli zaznamenáni.Leucocytozoon simondi je hlavní původce mezi vodní drůbeží a bylo zaznamenáno u 27 druhů   kachen a hus v severní Americe, Evropě a Vietnamu.

Symptomy:

Diagnóza je možná jen při laboratorním vyšetření.

Léčba:

Léčba zatím nemá dobré výsledky a kvalitní lék ještě nebyl vyvinut. Přenašeči jsou létající hmyz (muchnička a komáři ) blízko potoků.

LISTERIÓZA

Listerióza není mezi husami běžné onemocnění. Původce nemoci Listeria monocytogenus se vyskytuje ojediněle v půdě mírného podnebí a husy jsou mu vystaveny při pastvě.

Symptomy:

Odumřelé části na játře a srdci. U mladých ptáků se objevuje zánět mozku. Napadení ptáci jsou vyhublí a mají průjem.

Léčba:

Prevencí je eliminace zdroje infekce, původce nemoci je velmi odolný vůči běžným antibiotikům, jako efektivní léčba se používají vysoké dávky tetracyklinu.

MYKOPLASMÓZA

Pleuro-Pneumonia infekce, také známa pod názvem Pleuro-Pneumonia Like Organisms nebo PPLO může způsobit husám vážné potíže.Organismus má strukturu mezi virem a bakterií. Husy napadají 3 druhy (Mycoplasma anserisMycoplasma claucale a Strain 1220). V posledních letech se nemoc mírně rozšířila, především v podmínkách intenzivního chovu.

Symptomy:

Největší problém je ten, že u napadených hus se výrazně snižuje snůška a její kvalita. U houserů dochází k poškození pohlavního ústrojí, což způsobuje pokles plodnosti. U mladých housat způsobuje mykoplasmóza   poruchy růstu, respirační problémy a infekci vzdušnice. Mladé husy se nakazí z infikovaných vajec.

Léčba:

Chovné páry musí být zdravé, jinak přenesou nemoc na potomstvo. Infikovaná vejce se namáčejí do tylosin roztoku před inkubací.Infikovaným housatům se podává tetracyklin a tylosin do vody.

MYKÓZA ZAŽÍVACÍHO TRAKTU

Onemocnění je způsobeno Candida albicans, obvykle  napadá různé druhy drůbeže, ale husy jen zřídka. Výjimkou jsou ptáci určení pro rychlovýkrm, kdy může dojít k zanícení jícnu, což je vstupní branou pro infekci.

 Symptomy:

Symptomy nejsou příliš zřetelné, infikovaní ptáci vykazují pomalý růst, jsou zakrslí a naježení. Léze se objevují ve voleti a jsou charakteristické bílým povlakem.

Léčba:

Infekci podporuje nedostatek hygieny spojený s přeplněnými chovnými prostorami. Při výskytu se používá  jedlá soda ve vodě, která zvyšuje PH čímž vytváří nevhodné prostředí pro šíření organizmu, který preferuje raději kyselé prostředí. Také je vhodné přidávat do vody nystatin nebo amfotericin.

 MYKOTOXIKÓZA

Mykotoxikóza je onemocnění způsobené mykotoxiny, jejichž zdrojem je obvykle plesnivé krmivo. Vzhledem k počtu známých mykotoxinů je diagnóza velmi obtížná, proto je při ní zkoumáno především krmivo. V tropických částech světa je  mykotoxikoza způsobena alfatoxinem  Aspergillus flavus a Aspergillus parasiticus,  který se vyskytuje na sóji, na kokosových ořechách, rýžových otrubách a kukuřici. Alfatoxiny způsobují pomalý růst, snížení produkce vajec a vypadávání peří u všech druhů vodního ptactva, husy jsou více odolnější. Druh Fusariumprodukuje velké množství toxinů škodlivých pro husy, byl nalezen v kukuřici, prosu, ječmenu, slunečnici, ovsu. Vzniká v prostředí s vysokou vlhkostí a teplotou od 6 - 24°C. V mírném podnebí se objevuje v obilí po velkých deštích a dlouho trvajících chladných dnech, kdy je obilí vlhké.

Symptomy:

T-2 toxin je nejčastější toxin způsobující dle množství v těle ptáka: nechutenství, sníženou aktivitu, vyšší potřebu vody, snížení snůšky, a malou líhnivost. Housata a mladé husy vystavené T-2 toxinu umírají do dvou dnů. Dalším toxinem, na který jsou husy zvláště citlivé, je zearalenone. Kromě snížení plodnosti, může způsobit u houseru neplodnost poškozením pohlavních orgánů.

Léčba:

Odstranit kontaminované krmivo a dávat husám pouze čerstvé a čisté krmení. Kontrolovat veškeré krmivo které nakupujeme dříve, než ho použijeme.

 

KRVÁCIVÁ NEKRÓZA TENKÉHO STŘEVA

Nemoc je způsobena  Clostridium perfringens nacházejícím se v půdě, trusu, prachu a kontaminovaném krmení.

Symptomy:

Slabost, nechutenství, úbytek pohybu, průjem a načepýřenost. Nemocní ptáci rychle hynou následkem selhání tenkého střeva.

Léčba:

Především prevence. Mnoho ptáků má přirozenou populaci Clostridium perfringens ve slepých střevech a zřídka i v tenkém střevu. Stres a podráždění zažívacího ústrojí podporuje množení organismu v tenkém střevě. Pokud se nemoc objeví, existuje velké množství antibiotik, která jsou účinná: lincomycin, bacitracin, oxytetracycline, penicilín, tylosin, virginiamycin, avoparcin, nitrovin.

NEMATODES - hlísty

Patří do důležité skupiny parazitů. U hus obvykle nejsou problémem Ascaridia ale druhy Capillaria a Heterakis mohou způsobit problémy. Nejčastějšími hlísty u hus jsou Amidostomum anseris.

Symptomy:

Obvyklým symptomem napadení parazitem je letargie. Výskyt vajíček parazitů v trusu a vnitřních orgánech objevené po smrti zvířete.Amidostomum anseris napadá žaludek a někdy i žláznatý žaludek. Způsobuje  tmavé zabarvení žaludku.

Léčba:

Abychom zabránili rozšiřovaní parazitů je vhodné měnit místo pastvy 3 až 4 krát do roka. Tímto se výrazně omezení opětovné napadání parazity a jejich postupné vymizení z chovu. Pravidelná výměna podestýlky v chovných prostorách. Nikdy nemícháme mladé ptáky, kteří jsou mnohem náchylnější k parazitům, s dospělými.

Na trhu je k dostání velké množství prostředku proti hlístům. U hus používáme cambendazol, pyrantel, mebendazol a fenbendazol. Hygromycin B a coumaphos obsažené v krmivu jsou velmi efektivní proti AscaridiaCapillaria and Heterakis. Fenothiazin je efektivní proti Heterakis a Thiabendazole proti Syngamus.

Následující hlísty byly nalezeny v tenkém střevu hus: Echinura uncinataEpomidiostomum uncinatumAscaridia galliCapillaria anatis,Capillaria bursataCapillaria annulataCapillaria anserisCapillaria caundinflataCapillaria obsignataHeterakis disparHeterakis gallinarumStrongyloides avium a Trichostronglus tenuis. Syngamus napadá dýchací cesty hus.

NEWCASTLESKÁ NEMOC

Virus je ze skupiny paramyxovirů. Mezi příznaky nemoci patří nazelenalý průjem , někdy porucha centrálního nervového systému. V mnoha případech jsou husy infikovány bez přítomnosti klinických symptomů a mohou se stát dlouhodobými přenašeči nemoci.

U hus se nemoc vyskytuje mnohem měně než u jiné drůbeže proto se ani neočkuje.

PARATYFUS

Paratyfus neboli salmonelóza je závažné onemocnění mezi mladými husami ve věku pod 6 týdnů, ke kterému jsou velmi náchylné. Onemocnění je přenosné na člověka proto je ve většině zemí maso drůbeže kontrolováno na přítomnost bakterií. U drůbeže bylo lokalizováno přes 2000 typů bakterií salmonely, lišící se dle různých oblastí. Paratyfus se snadno rozšiřuje kontaktem nemocných ptáků, výkaly, znečištěným chovnými prostředky (líhně). Salmonela se rozšiřuje i infikovanými vejci, do kterých se bakterie dostanou po snesení. Z tohoto důvodu se klade velký důraz na častý sběr vajec dříve, než se znečistí, popřípadě jejich okamžité vyčištění.

Symptomy:

Husy s paratyfem obvykle ve stáří pod 6 měsíců, mají tendenci k nehybnému postoji, s hlavou zatáhnutou k tělu, zavřenými víčky, nečepýřeným peřím a spuštěnými křídly. Nemocní ptáci nejí, mají vodnatý průjem, zvýšenou potřebu pití, snahu najít a tisknout se k topným tělesům.

Léčba:

Nejdříve je nutné odstranit zdroj bakterií. Provést dezinfekci. Čištění vajec patří k nejdůležitějším preventivním krokům. Kontrolujeme také množství hlodavců, kteří nemoc přenášejí. Při léčbě se používají sulfoamidy a antibiotika. Injekční formou gentamicin a spectinomycin. Konkrétní léčba je závislá na konkrétním množství a druhu zvířete.

RIEMERELLA ANATIPESTIFER

Jde o infekční, nakažlivé onemocnění napadající domácí husy a kachny. Přenáší se od mnoha druhů zvířat.

Symptomy:

Mezi společné příznaky patří nápadný nosní výtok, kašel a chrapot, nazelenalý průjem,  nekoordinovaný pohyb, třes krku hlavy až bezvědomí. Husy, které nemoc přežijí, jsou vůči opětovné infekci imunní.

Léčba:

Sulfoamidy a antibiotika která se používají u drůbeží cholery. K prevenci se používá očkování.

PSEUDO TUBERKULOZA

Pseudotubekulóza je způsobena Yersinia pseudotuberculosis a byla nalezena u velkého počtu ptačích druhů, včetně hus. Nejde o časté onemocnění hus.

Symptomy:

Jde o vleklé onemocnění, nakažení ptáci mají problémy s dýcháním, jsou hubení, bledí, načepýření a s průjmem.

Léčba:

Díky malému výskytu nemoci toho není moc známo. Zabírá chloramfenikol, streptomycin, tetracyklin.

RETICULOENDOTHELIOSIS

Vztahuje se na skupinu příznaků způsobených retrovirem ze skupiny REV. Nemoc napadá většinu drůbeže, ale u hus se vyskytuje jen zřídka. Někdy se také nazývá trpasličí nemoc, protože způsobuje zastavení růstu a deformaci nově rostoucího peří. U hus byl virus nalezen na nádorech sleziny, jater, slinivce a střeva. Vakcína zatím nebyla vyvinuta z důvodu velmi malého výskytu nemoci.

SPIROCHETÓZA (infekce způsobená spirochétami)

Spirochetóza je mezi ptáky nemoc způsobená Borrelia anserina,  je přenášená klíšťaty. Poprvé byla nemoc popsána v r. 1891 při vážných onemocněních hus v Rusku, nyní je rozšířena po celém světě, zvláště v tropickém a subtropickém podnebí, kde jsou tyto klíšťata (Argas) běžnější. Přesto i v těchto místech nejsou nákazy časté. 

Symptomy:

Nemocnost a úmrtnost je velmi variabilní od 2% do 100%. Mnozí ptáci získají po napadení imunitu. Také záleží na regionu a výskytu klíšťat v prostředí, kde se husy zdržují.

Léčba:

V zamořených regionech očkování. Husy, které získaly imunitu očkováním nebo přirozenou cestou, ji přenášejí na své potomky, kteří jsou chránění 5- 6 týdnů po vylíhnutí. V případě většího výskytu nemoci se podávají antibiotika.

Borrelia anserina je citlivá na většinu antibiotik včetně:  penicilinu, chloramfenikol, kanamycinu, streptomycinu, tylosinu a tetracyklinu.

STAFYLOKOKOVÁ INFEKCE

Všechny ptačí druhy jsou náchylné k stafylokokové infekci. Husy bývají ale odolnější. Pokud jsou infikovány, jde o sekundární infekci, ale jeto jen zřídka. Staphylococcus aureus  je nejčastější příčinou infekce u ptáků. Je nutno upozornit, že stafylokok je přenosný na člověka. To již bylo pozorováno mezi zaměstnanci na jatkách a lidí provádějících pitvu zvířat.

Symptomy:

Stafylokok může napadnout jakoukoli tkáň ptáků.

Léčba:

Antibiotika: Penicillin, streptomycin, tetracycline, erythromycin, novobiocin, sulphonamides, linomycin a spectinomycin.

STREPTOKOK

V současné době známe velké množství druhů streptokoků, kteří napadají ptáky. Infekce u hus je vzácná. Streptococcus mutans je bakterie společná pro člověka a husy.

Symptomy:

V akutní formě je streptokoková infekce charakteristická skleslostí, letargií, průjmem, třesoucí se hlavou. Při chronickém onemocnění se objevuje ztráta hmotnosti. A třes hlavy.

Léčba:

Dezinfekce chovných prostor a nasazení antibiotik: penicillin, erythromycin, tetracycline nebo nitrofurans.

TASEMNICE

 V současné době bylo objeveno přes 1400 druhů tasemnic mezi divokými a domácími ptáky a mnoho mezihostitelů. Přestože husy jsou často tasemnicemi napadány, nepřestavují pro ně problém. Husy se běžně infikují, pokud mají přístup k volné vodní ploše, kde jsou mezihostiteli drobní korýši. Husy jsou náchylné na 4 druhy tasemnic: Fimbriara fasciolarisHymenolepis megalopsHymenolepis compressa,Hymenolepis lanceolata.

Symptomy:

Husy s tasemnicí bývají poněkud méně aktivní ve skupině.

Léčba:

Identická jako u hlístů, rotace pastvin, izolace od přírodních vod. A pravidelné odčervení běžně dostupnými léky pro drůbež.

TRICHOMONIÁZA

Nemoc způsobená prvokem, který napadá především dospělé husy. Původce u hus je  Trichomonas anseris, u ostatní drůbeže jde oTrichomonas gallinae. Organismus se přenáší mezi husami skrze vodu a někdy i krmivem.

Symptomy:

Infekce napadá trávicí ústrojí a prvním příznakem je snížení reprodukčních funkcí a ztráta hmotnosti. Diagnózu lze provést z trusu.

Léčba:

Používá se Nitrofurazon, metronidazole a dimetridazole, dokonalá izolace infikovaných ptáků

POHLAVNÍ NEMOCI

Bakterie zvláště neisserie, mykoplazma, kvasinky u hus, u houserů má významnější vliv mykoplazma jako hlavní původce.

Symptomy:

Nejdříve otok a zanícení pohlavního orgánu samce, infekce se přesouvá na kloaku. Později trvalé poškození pohlavních orgánů a nemožnost se rozmnožovat. V chovné skupině se nemoc rozšiřuje velmi rychle.

Léčba:

Nemoc je spojována s velkým množstvím houserů ve stádě, což vede k bojům a mnohdy poranění rozmnožovacích orgánů a počátkem infekce. Tito samci pak nemoc přenášejí na samice a ty zas na jiné samce. U hus vzniká zánět vejcovodu. K léčbě se používají antibiotika, na kterou je původce citlivý: tylosin, tetracycline, chlortetracycline, linomycin, oxytetracycline, spectinomycin, spinomycin a tiamulin.