Nemoci morčat

15.05.2012 16:19

 

Všenky
Lze si je donést z obchodu se senem. Jsou to 1 – 2 mm velcí žlutobílí parazité, velmi čile se pohybující v srsti, živí se šupinkami kůže. Nejsou přenosní na člověka ani další domácí zvířata (pes, kočka, ptáci). Vyvolávají úpornou svědivost. Nejčastěji se vyskytují okolo uší, na zadních nohách nebo v rozetách. Při větším výskytu všenek u morčátka, lze na chlupech vidět hnidy tedy vajíčka všenek. Hnida je přímo na chupu (chlup je jimi jakoby obalený).

Aplikace přípravku Frontline, Stronghold, Arpalit Neo.


Kokcidióza
Je to parazitární onemocnění hlavně tenkého střeva, u zdravých zvířat může být příčinou mírného průjmu, příp. hubnutí. U březích samic, mláďat a u stresovaných zvířat (průvan, časté transporty, nevhodné zacházení, špatná hygiena chovu atd.) může způsobit rychlé úhyny bez jakýchkoliv příznaků. Použití přípravků proti kokcidióze doporučí veterinární lékař.

Doporučuje se preventivně přeléčit 2x za rok všechna morčátka proti kokcidióze, zvláště morčátka chovaná s králíčkem. Při prevenci lze podat sulfadimidin, Aldifal či ESB 3 ve vodě. Jedna kůra proti kokcidiím se podává 3 dny po sobě, poté 3 dny přestávka a znovu opakovat 3 dny.

Vždy 2x do roka naše morčátka přeléčujeme preventivně proti kokcidioze - na jaře (před připustěním samic) a na podzim


Plísně a svrab
Proto doporučuji při svrabu i plísni podávat SanGrim na posílení imunity.

Plíseň většinou morčátko nesvědí. Na plíseň se používá Imaverol. Při postižení je vhodné morčátko vykoupat v roztoku Imaverolu ředěného vodou - 1:50 a nebo postříkat rozprašovačem. Imaverol se neoplachuje. Lokálně lze použít i různé masti - Nizoral, Imazol či Lamisil.

Účinné látky na léčbu lidí - Betadine, Pimafucort mast, zinkový krém, Batrafen roztok, Lamisil tablety, Cutivate krém, Exoderil roztok, Imazol mast - Při včasném odhalení postačí Cutivate krém a Exoderil - léčba cca 14 dní. Při pozdním odhalení se může vyzkoušet vše a občas je nutné vystřídat, protože si plíseň zvykne a přestane se léčit. Zkrátka je to drsné.

Proti plísni morčat je vhodný šampon Medivet, kterým se myjí v intervalu cca 3 dnů dle potřeby a nechává se 10 - 15 minut působit. Dále šampon Nizoral a postřik Imaverol, který je k sehnání u veterináře a ředí se v poměru 1:50. Morče se jím postříká do mokra a léčba se také opakuje cca měsíc. Nemoc je velmi zdlouhavá a vyžaduje trpělivost.

POZOR!! plíseň je přenosná na člověka. Vyzkoušeno na vlastní kůži, kdy jsem se nakazila na návštěvě, protože jsem o plísni v chovu nevěděla.

Při svrabu se morčátko úporně drbe, vypadává srst, mohou se tvořit strupy nebo šupinky.

Na svrab se osvědčil Ivomec. U dospělého morčete aplikujte 0,3ml na kůži. Při pokročilém stadiu je už nutná injekční aplikace léku. Aplikaci je nutné po 7 dnech zopakovat. Ivomec se nesmí podávat březím a kojícím samicím.
Svrab se běžně nachází pod kůži, imunitní systém morčátka jej drží v omezeném výskytu. Jestliže selže imunitní systém, svrab se přemnoží a způsobuje potíže. Přípravky typu Arpalit, Biokill, Nestomosan na svarb moc nepůsobí, protože neničí jeho vajíčka a larvy, které jsou pod kůži.


Průjmy
Při průjmu spojeným s dalšími zdravotními problémy (nechutenství, naježená srst, neochota k pohybu, apatie atd.) neprodleně navštivte veterinárního lékaře.
Průjem může být způsoben:
- zánětem střev
- střevními parazity - kokcidie či giardioza a jiní
- infekce
- po podávání ATB
- řidší stolice se může objevit po dietní chybě


Pro obnovení střevní mikroflóry je vhodné podávat Hylak, Probican,ev. netučný Actimel, bobečky od zdravého morčátka.
Dieta u morčat nemá význam, zvíře se může při dietě spíš ještě více oslabit. Navíc zažívací trakt morčátek musí mít stále přísun potravy. Proto doporučuji při omezeném příjmu potravy hned dokrmovat. Dále podávat tekutiny, nejideálnější je netučný Actimel ředěný vodou s glukopurem.


Nechutenství

může být způsobeno přerostlými zuby. Veterinární lékař je odlomí. Při nechutenství je nutné morčátko dokrmovat, ikdyž klade odpor! Někdy naopak se stane, že si morčátko zub odlomí samo, není to důvod k panice, zoubek mu doroste.
Dále nechutenství může být způsobeno infekční nemocí (vždy doprovázeno průjmem) nebo zabodnutým senem v tlamičce.


Dokrmování dospělého morčete

Při podávání ATB morčátka ztrácela chuť k jídlu. Podáváme rozmixovanou zeleninu či ovoce, ovesné vločky, seno (důležité pro výživu!!) a vodu. Na zahuštění zelené granule (peletky) a také glukopur, pro dodání energie, a dětský vitamínový sirup Pikovit. Morčátko krmíme alespoň 4x denně (v době dovolené 6x denně) 2-4ml.


Vypadávání chlupů -línání
Na jaře je to běžný jev, morčátka obnovují srst.
Další příčiny vypadavání srsti:
- plíseň, svrab
- hormonální změny po porodu
- po podávání Maxitrolu

Není-li línání způsobeno plísní či svrabem, stačí morčátku podávat dostatek zeleniny a trochu rozdrceného pangaminu. Během pár dnů se začnou objevovat nové chlupu a do 3 týdnů srst doroste.


Zánět oka
U Spolehlivě zabírají kapky Gentamicin.

Orientační přehled

Celkové problémy

 

 

nechutenství

abnormality zubů (přerostlé zuby, abnormální postavení čelistí, absces kořene zubu), poranění a zánět dutiny ústní, zánět dásní, absces v okolí hlavy, osteodystrofie, postižení hlavových nervů, atrofie žvýkacích svalů, stresové prostředí, jakékoliv celkové onemocnění, infekce a metabolická onemocnění, nedostatek vit. C, E, otrava, enterotoxémie vyvolaná antibiotiky, záněty střev, žaludku, dělohy, toxémie březích samic, přechod na jiný druh krmení, aj.

polyfagie ("žravost")

hormonální onemocnění (cukrovka, nadprodukce hormonů nadledvinek), březost

hubnutí a špatná kondice

abnormality zubů (přerostlé zuby, abnormality čelistí, aj.), bolestivé změny v dutině ústní, nechutenství, chronická a celková onemocnění, nedostatečná výživa, nedostatek vitaminů, parazité střeva i kůže, smotky chlupů v žaludku, časté březosti samic, stres, Tyzzerova nemoc

anémie (snížené množství červených krvinek)

chronická onemocnění (př. selhávání ledvin), trauma spojená s krvácením, nevyvážená strava, nedostatek vit. C - krváceniny na sliznicích, nádory (leukémie morčat - naopak zvýšení bílých krvinek), otrava hemolytickými jedy obsažených v některých rostlinách, imunitně zprostředkované anémie (př. na léky), aj.

apatie, skleslost

jakékoliv infekční nebo metabolické onemocnění, selhávání orgánů, otrava, nechutenství, hypovitaminóza C, aj.

zvětšení dutiny břišní

tympanie, nádor a cysty na vaječnících, břišní tuk, březost, neprůchodnost trávících nebo močových cest, tekutina v břišní dutině (ascites) - nemoci jater, srdce, zánět dělohy, smotky chlupů v žaludku, především u dlouhosrstých plemen


Nemoci kůže

 

 

vypadávání srsti (alopecie)

často následek svědivých změn, kožní parazité, mykózy, bakteriální infekce, okusování srsti, mechanické poškození srsti od vybavení výběhu, mříží, hormonální nerovnováha (cysty na vaječnících, abnormální činnost nadledvinek, intenzivní využívání samic v chovu), nedostatečná výživa, přirozená ztráta srsti (bezsrstá plemena, bezsrstá místa za ušima, vnitřní strany předních končetin, spodní části tlapek), vrozené ztráty srsti

svědění (pruritus)

parazité (všenky, blechy, klíšťata, někteří roztoči, zákožka svrabová), bakteriální infekce, kvasinky, alergie (na podestýlku, prašné prostředí, vybavení výběhu, klece, na léky, bodnutí hmyzem, potravu - ovoce, aj.), umělé složky v krmných směsích

nesvědivé změny

plísně (kruhovité změny na nose, uších, později trupu), jednotlivé změny (mechanické příčiny - okusování srsti, souboje, poranění, odřeniny, u dlouhosrstých tvorba chuchvalců s vytrhnutím chlupů, příp. někteří parazité (trudník - Demodex caviae), nádory kůže, po aplikaci injekcí), po celém těle (nevyvážená strava, mechanické příčiny, přirozená ztráta srsti - viz alopecie, vrozené ztráty srsti), symetrické, na obou stranách těla (hormonální dysbalance - cysty na vaječnících, nadprodukce hormonů nadledvinek, intenzivní využívání samic v chovu)

zánět kůže

kousné rány, odřeniny, samopoškozování, poranění od vybavení výběhů, infekce (stafylokoky, streptokoky), dermatofytózy, nedostatek vit. C, pododermatitis

bouličky v kůži a podkoží

abscesy, nádory (trichofolliculom, fibrosarkom, lipomy), zvětšené mízní uzliny při leukémii, hematom, krční lymfadenitis, actinobacilóza, naplnění perianálního váčku (především u samců) v oblasti konečníku


Trávící systém

 

 

průjem

bakteriální zánět žaludku a střev (Salmonela, E.coli, Klostrídie), virová infekce (rotaviry, coronaviry), Tyzzerova nemoc (Cl. piliforme), parazité (kokcídie, kryptosporídie, giardie), hypovitaminóza C, dietní chyba (překrmení jedním druhem krmiva, náhlý přechod z jednoho druhu krmení na druhý, příliš mnoho zeleného krmení), antibiotiky vyvolaný průjem, zácpa ve slepém střevě

zácpa

krmení suchým krmivem, nedostatek vody, obezita, nedostatek pohybu, deformity pánve nebo ocasních obratlů, nahromadění a ztuhnutí obsahu perianálního váčku po stranách konečníku

tympanie

krmení zapařeným zeleným krmivem, intoxikace, plynotvorné krmení (luštěniny, čerstvé zelí, větší množství jetele, vojtěšky, aj.)

zvýšený slinotok

abnormality zubů (přerostlé řezáky, stoličky, nesprávně utvářené čelisti), záněty dutiny ústní a dásní, poranění ostrou trávou,aj., obrna hlavových nervů, neschopnost polykání, hypovitaminóza C, vrozené a stresové stavy


Dýchací systém

 

 

výtok z očí a nosu

infekce (Bordetella, Pasteurela, Chlamýdie, Mykoplasma), poranění spojivek, cizí těleso v oku, novorozenecké záněty oka, absces kořene zubů spojený se zánětem dutin, hypovitamióza C, alergie, prašná podestýlka a seno

kašel a kýchání

infekce a záněty nosní sliznice, hrtanu, průdušnice, průdušek, plic), alergie, otoky plic, mykózy plic, nedostatečná funkce srdce

nepravidelné, ztížené dýchání

postižení plic, toxémie březích samic, stres, obezita, zvětšená břišní dutina, trauma, šokový stav, přehřátí, plicní nádory - adenomy, záněty nebo nádory brzlíku


Vylučovací systém

 

 

abnormální zbarvení moče

záněty močových orgánů, močové kameny, krevní a svalové barvivo v moči po poškození svalů a červených krvinek, např. po zvýšené námaze, zkrmení některých rostlin (porfýrie) ale třeba i červené řepy, infarkty ledvin, krvácení z pohlavních cest, potraty, polypy močového měchýře

obtížné močení

zánět, močové kameny (často u samic nad 2 roky), zvětšená prostata u samců

nadměrné pití a močení

onemocnění ledvin, hormonální nerovnováha (cysty na vaječníku, nadledvinky, cukrovka), metabolická onemocnění (poškození jater), zánět dělohy, léky - diuretika, kuchyňská sůl, "žíznivka", nádory močového systému, suchá strava, vyšší teplota okolí a nižší relativní vlhkost, březost

odkapávání moči (stále vlhké okolí vyústění močové trubice)

záněty, močové kameny, poškození bederní nebo křížové míchy, někteří kastrovaní jedinci, vrozené vady v anatomii močových orgánů


Pohlavní soustava samců a samic

 

 

neplodnost

nevhodná a nevyvážená strava, nedostatek vitaminů (hlavně A,C, D, E), stres, časté transporty, mnoho zvířat pohromadě, obezita, podvýživa, nevyvinutí celých nebo částí pohlavních orgánů, prodělané záněty pohl. org., infekce (Chlamýdie, Salmonela, Streptokoky, aj.), nevhodný věk (příliš mladí nebo naopak staří), nesprávný chov (nedostatek světla, prostoru, časté vyměňování spolubydlících), u samic ovariální cysty a genetická dispozice

úhyn mláďat po narození do odstavu

infekce pupečního pahýlu, sepse, záněty plic, nedostatečná mléčnost samice, nevyvinutý sací reflex, nedostatečná péče o mladé ze strany matky, zánět mléčné žlázy a toxické mléko, nedostačující podmínky pro odchov, kanibalismus, podchlazení, vrozené vady (rozštěpy, kýly, vodnatelnost, neuzavření srdečních přepážek), parazitózy (kokcídie, kryptosporídie, giardie, zákožky), nízká porodní váha (pod 60g)

rezorpce plodů, potraty

infekce (Bordetella, Salmonella, Streptokoky, E. coli, Klebsiella, Listeria, aj.), stres, toxémie březích samic, nedostatek vitaminů, nevyvážená strava, chronické záněty dělohy, degenerované plody, zkrmení rostlin s estrogenním účinkem, genetické dispozice, trauma, používání nevhodných léků během březosti

postižení mléčné žlázy

záněty a abscesy, úhyny mláďat, nádory (fibrokarcinom, adenokarcinom), cysty


Nervový systém

 

 

inkoordinace pohybů, křeče, třes

sepse, toxémie, trauma, agónie, epilepsie, stres, otrava, záněty mozku, míchy, nedostatek kyslíku, vitaminu A a C, hořčíku, vápníku (poporodní stavy), přehřátí, urémie, infekce (př. toxoplasma, viry, pasteurelóza), vrozené ataxie, onemocnění s výraznou svědivostí může připomínat nervové poškození

ochrnutí

E,trauma (zlomeniny, vykloubeniny obratlů), abscesy nebo záněty obratlů, spondylóza, nekróza svalových vláken, hypovitaminóza C, nedostatek selenu, záněty a artróza kloubů, mor morčat, porušení cévního zásobení mozku a míchy, výhřez meziobratlové ploténky, poškození nervů zánětem, degenerací

stáčení hlavy

záněty uší, prodělané infekce chlamydiózy, pasteurelózy, listeriózy, záněty mozku, míchy a mozkových plen, postižení rovnovážného orgánu, degenerace rovnovážného nervu, poškození mozečku, ochrnutí hlavových nervů


Pohybový systém

 

 

kulhání

artróza kloubů, záněty kloubů, trauma - poškození vazů, vykloubeniny, zlomeniny, poškození svalů, poranění tlapek, pododermatitis, přerostlé drápky, zdeformované končetiny, nekróza svalů, záněty kostí a okostice, hypovitaminóza C


O jednotlivých nemocech a příznacích se více dovíte na www.morcata.cz/cavia-bohemia CHS Cavia Bohemia