Slepice na paprice

07.05.2013 17:40

Slepice na paprice

700 g slepice – bez kůže a krku, 1 citrón, 500 g cibule, 2 lžíce rostlinného oleje, 4 vrchovaté kávové lžičky mleté papriky, ¾ l vody, 250 ml smetany ke šlehání, 3 lžíce hladké mouky, sůl

Slepici rozdělíme na čtvrtky, odstraníme kůži a krk. Pak ji osolíme a potřeme citronovou šťávou a dáme pod poklopem do lednice. Čas od času kousky v míse překládáme a poléváme tvořící se šťávou, která se pod kousky masa shromažďuje a zčásti obsahuje citrónovou šťávu. Necháme odpočinout minimálně 12 hodin.

 

To, že citrónová šťáva dokončila fermentační pochod zjistíme tak, že přičichneme k masu – slepice nesmí být cítit po citrónu. V tu chvíli je slepice (platí ale i pro každé jiné maso ošetřené citrónem !!!) připravena k tepelnému zpracování.

Pro přípravu pokrmu použijeme Papinův hrnec. Cibuli nakrájíme na kostičky a na oleji v hrnci zvolna osmahneme. Cibule se musí hodně hlídat, nesmí se připálit a ke konci přípravy ztrácí cibule hodně na objemu, nesmí však začít hnědnout. V závěru procesu přidáme papriku a vmícháme jí do cibule. Nesmíme ale ponechat takto dlouho, jinak paprika zhořkne. Jde opravdu jen o pár vteřin, pak ihned přilijeme vodu, může být i vařící, vložíme slepici a osolíme.

Hrnec zavřeme a přivedeme k varu. Otevřeme jej cca po 30 minutách a zkoumáme tvrdost masa. Pozor! U mladších opeřenců se může stát, že již po 45 minutách varu v Papinově hrnci bude maso opadané z kostí. Stranou si připravíme do ½ l hrnečku smetanu, do které přidáme cca 1-2 dcl teplé vody. Přidáme hladkou mouku a pořádně rozkvedláme. V této fázi přípravy pokrmu máme poslední možnost dodat do omáčky více papriky, když seznáme, že jsme jí dali málo. Papriku přimícháme do hrnku a pořádně rozmícháme. Obsah hrnku vlijeme za neustálého míchání do hrnce se slepicí, který jsme předem stáhli z ohně. Po řádném promíchání přivedeme k jemnému varu, který udržujeme po několik minut. Podáváme s houskovým knedlíkem.