zo_banner.jpg

Druhy morčat

Stavba těla je stejná pro všechna plemena:

Morčata mají mít tělo silné, dobře osvalené, kompaktního tvaru, mírně podsadité a zakulacené. Dobře vyvinuté dospělé morče váží 900 až 1200 gramů, přednost se dává větším jedincům. Kvalitní a dobře živená morčata váží 500g již ve věku 3 měsíců.
Hlava široká a tupá, při pohledu ze strany je nos zahnutý ,oči a uši daleko od sebe. Oči jsou velké, kulaté a vypouklé, s mírným výrazem. Neosrstěná ouška jsou šikmo nasazená, ohnutá dolů, uprostřed mají vlnku.
Krk silný a krátký, plece vysoké, široké a dobře vyvinuté. Hruď hluboká, široká a plná, hřbet krátký, široký, rovný.
Končetiny krátké, rovné a silné. Přední končetiny mají čtyři, zadní tři prsty, délka drápků má být upravena tak, aby morče mohlo držet tlapky rovnoběžně na zemi. Zadní končetiny mají být zakulacené a masité, nesmí být vidět kosti.

 

Mohér

   

Morče mohér je vlastně kudrnatá angora, popis plemene je shodný, rozdíl je pouze ve struktuře srsti. Tento druh má po těle rozloženy nejméně 4 rozety, žádoucí je jich však více, alespoň 8. Víry nemusí být pravidelně  rozloženy, ale pokud jsou, dává se jim přednost. Tyto víry musí být čistého tvaru, velké a kulaté. Zdvojené  rozety a srst dělící se do pěšinek jsou vadné. I u tohoto druhu padá dlouhá srst přes oči, stejně jako u peruánce, nebo alpaky. Rozety rozložené po těle však činí toto morče jakoby "stále neupravené", neboť víry srst roztáčí do všech stran. Pod dlouhou vlnitou srstí jsou však rozety ukryty tak, že nejsou vidět, proto pozor na záměnu.

 

 

Alpaka

 

 je plemeno s dlouhou a vlnitou srstí, stejně jako u peruánce je pony na hlavě a po jedné rozetě na každé kyčli. V počtu a rozložení rozet je tedy toto plemeno s peruáncem shodné, strukturou srsti se zase shoduje s plemeny texel a merino. Rozety pod dlouhou srstí téměř nejsou vidět.

Angorské morče

  

Morče angorské je vlastně dlouhosrstá rozeta. Tento druh má po těle rozloženy nejméně 4 rozety, žádoucí je jich však více, alespoň 8. Víry nemusí být pravidelně rozloženy, ale pokud jsou, dává se jim přednost. Tyto víry musí být čistého tvaru, velké a kulaté. I u tohoto druhu padá dlouhá srst přes oči, stejně jako u peruánce. Rozety rozložené po těle však činí toto morče jakoby "stále neupravené", neboť víry srst roztáčí do všech stran.

 

Anglický rex
 

Srst je kudrnatá, velmi hrubá, kolmo odstávající od těla. Je relativně krátká a pružná, hluboko zasazená, na hlavě a na břiše bývá kratší než na ostatních částech těla. Mutace způsobující tuto zvláštní strukturu srsti se dědí recesivně.

Chová se v různých barvách, z nichž ne všechny jsou uznány. Oblíbení jsou tříbarevní rexové, často se chovají i černí, bílí a červení.

 

Anglické (hladké obyčejné)

Srst těchto morčat je rovná a krátká, s délkou do 3 centimetrů bez přesahujících delších chlupů, bez vírů a pěšinek. Podsada je jemná, krycí chlupy hrubé. Žádoucí je lesklá srst, matná srst naznačuje nedostatečný výživový stav.

Hladkosrstá morčata jsou uznána ve většině barev. U jednobarevných morčat má být barva celistvá, bez žádných světlejších nebo tmavších míst. U barev aguti je žádoucí po celém těle rovnoměrný ticking.

 

Bezsrstá morčata   
 

Baldwin

Baldwin se od skinny morčete liší jak vzhledově tak geneticky. Oproti skinny je celé absolutně holé. Tento druh vznikl v Americe v Kalifornii, kde ho chovatel Calor Miller získal křížením bílých crestedů.

- zajímavostí je, že se morčata rodí zcela osrstěná a ažpostupem času svou
srst ztrácí
 

Ze spojení : Baldwin  x Baldwin = 100% Baldwin

                   Baldwin x morče se srstí  = můžeme dostat osrstěná morčata s genem pro Baldwin

Skinny

 

Skinny morčátko je bezsrsté, jen na nose, uších nebo tlapkách se objevují poslední "zbytky" srsti.

Tento druh byl vyšlechtěn v Kanadě, kde ve výzkumných laboratořích usilovali o bezsrsté morče. První morčata byla bílá s červenýma očima takzvaní albíni.

Ze spojení: Skinn x Skinn = 100% Skinn

                  Skinn x morče se srstí = Normální morče s genem pro Skinny

                  Skinn x Morče s genem pro Skinn = 50% normální morče s genem Skinn

                                                                           50% Skinny morče

-jsou to oba dva  jiná genetická mutace morčete a proto se nesmí Baldwin se Skinny křížit
-trochu více zarostlé skinny morčátko, kdy mu chloupky přerůstají přes záda a skoro po celém těle se  nazývá  drátěnka. Na  chlupaté morče má moc málo srsti a na skinny je zase moc zarostlé. Jsou vhodní jako  mazlíčkové, ale do chovu  nevhodní.

 
Coronet

 - Srst dlouhá až 20 cm, rovná, hladká. Má vír na hlavě - korunku. Korunka musí mít kulatý tvar a její středový bod nesmí být větší než špendlíková hlavička.Nesmí ubíhat do pěšinky.Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Na hlavě je srst kratší, přiléhá k hlavě, žádoucí jepouze delší srst na tvářích.

Srst potřebuje pravidelnou péči , toto morče lze pro lepší údržbu srsti stříhat.
 

Sheltie

 

miminka

Má hladkou rovnou, hustou, lesklou srst, souměrně dlouhou, dorůstající délky až 20cm. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Na hlavě je srst kratší, přiléhá k hlavě, žádoucí je pouze delší srst na tvářích.

-toto plemeno vyžaduje větší péči o srst ,pro usnadnění ho lze ostříhat.

 

Texel:
 

miminka                                                                                                dospělé

Má zvlněnou, krepovitou srst, souměrně dlouhou, dorůstající délky až 20cm, rostoucí kolmo od těla. Jednotlivé pramínky srsti se stáčejí do spirál. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Na hlavě je srst kratší, přiléhá k hlavě, žádoucí je pouze delší srst na tvářích.


Toto plemne češeme jen velmi opatrně ,nebo lépe, úbec ne . Můžeme je rozčesat před koupání.

Švýcarský teddy
 

dospělé                                                                                      měsíční miminko

Morče má polodouhou srst - cca 6 cm. Srst je souměrně dlouhá, hustá, měkká a krepovitá, roste kolmo od těla. Nemá mít žádné rozety, pouze je tolerována korunka.

Toto morče se koupe minimálně 3 týdny před výstavou , aby srst mohla znovu odstát od těla.
 

 


 
  

 
 
 

 

 
 

 

 

Merino

 

miminko                                                                                        dospělé

-má zvlněnou, krepovitou srst, prameny se stáčejí do spirál,Srst je dlouhá, dorůstá délky asi 20 cm a roste od těla, je hustá a lesklá.Srst na hlavě je kratší,žádaná je pouze dlouhá srst na tvářích, které se říká licousy. Na hlavě morčete je čelní rozeta (tzv. korunka). Tato korunka je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Rozeta je kulatá a dostatečně otevřená. Její střed není vetší, než špendlíková hlavička. Není zdvojený a neubíhá do pěšinky.

Toto plemeno češeme jen velmi opatrně hřebenem se širokými zoubky nebo vůbec ne,kvůli zachování kudrnaté srsti, která je pro ně charakteristická. Můžeme je rozčesat před koupáním a pak necháme srst opět zvlnit.


 

Rozeta:

Toto je rozeta nestandart

Rozeta má pravidelně po celém těle rozloženy vírky (rozety) - má jich být 8 - 4 tvoří pás kolem těla (2 jsou na hřbetě, 2 na bocích), další 2 na kyčlích, 2 na zadku. Žádoucí jsou rozetky nad nosem, ale nebývají pravidlem. Mezi jednotlivými rozetami se tvoří hřebeny - ty mají být rovné, vzpřímené a pevné.
Srst je hrubší než u ostatních plemen a neměla by být delší než 3,5cm.

-Ze všech standardem uznaných plemen je chov tohoto plemene nejtěžší

Specifikem pro plemeno rozeta je osm vírků (můžeme říkat také „rozet“) rozmístěných po těle morčete. Vírky musí být přesně umístěny na určených místech.Je žádoucí aby vírky měly stejnou velikost, nesmí se uzavírat, musí být seřazeny pěkně v linii, aby srst, kterou jsou mezi sebou spojeny, vytvořila pěkné a rovné hřebeny, středové body vírů musí být všechny stejné, velikosti asi jako špendlíková hlavička.

-Náš standard je k rozetám přísný.

Nepřípustné je vírek na hlavě. Pravdou je, že narozená miminka mají na čele jakýsi „rozcuch“ připomínající korunku, ten se ale do 4 týdnů uzavře v pevné číro.

-Je-li třeba rozety koupat, učiníme tak alespoň měsíc před výstavou.

V každém vrhu, a to, i když jsou oba rodiče výstavní a registrovaní, se mohou narodit (a je to pravidlem) jak „standardní“ zvířata tak „mazlíci“.

Americký teddy

 

Vzhledově je americký teddy shodný s anglickým rexem, ale geneticky je odlišný. Srst může být dvou typů: a)hrubá a tvrdá nebo b)měkká "plyšová".

 

Anglický crested
(anglické chocholaté morče)

Od hladkého obyčejného jej odlišuje rozeta na čele, která má stejnou barvu jako ostatní srst. Vír musí být umístěn uprostřed čela a má být co největší a pravidelný, kulatý, dědí se dominantně.

Srst je hladká, přiléhavá a má málo podsady.

Mohou se chovat v nejrůznějších barvách, ale nejčastěji se vyskytují v barvách aguti a jednobarevná (černá, červená, bílá a krémová).

 

Americký crested
(americké chocholaté morče)

Toto plemeno je zcela shodné s anglickým crestedem, jediným rozdílem je barevné odlišení čelní rozety od barvy ostatní srsti. Tato tzv. koruna má bílou barvu. Žádoucí je koruna celistvě bílá, ale často bývá bílá jen její část. Vír se dědí dominantně.

Chovají se v různých barvách, nejčastěji jako červená, černá, zlatě zbarvená a buff.

 

Peruánec
                

Srst je dlouhá, lesklá, na dotyk hebká. Na tvářích je srst kratší, není však přilehlá jako u šeltie, ale odstává a opticky proto působí delším dojmem. Na kyčlích je po jedné rozetě, které nejsou příliš patrné, neboť velmi dlouhá srst rozety překrývá. Všechna srst od těchto rozet roste směrem k hlavě, proto srst dopředu přes hlavu a přes oči a tvoří ofinu ("pony"). Morče tedy vypadá často úplně stejně zepředu i zezadu. Maximální délka srsti neexistuje. Dlouhá srst se dědí recesivně.

Péči o srst je potřeba věnovat dostatek času a zvíře podle potřeby koupat a srst kartáčovat. Pokud nemáme na tuto péči čas, je lepší takové morče ostříhat. Zastřihuje se také srst chovných jedinců.

Lunkarya

Není doposud uznané ve standardech morčat,Lunkarya již znatelné znaky má, jde o vlnitou srst podobnou pudlům, délkou připomínající peruánce, která tvoří nepravidelné víry, se dvěma rozetami na kyčlích.

Curly

Co se týče krátké varianty, jedná se o pudlovitou srst, kolmo rostoucí k tělu, o délce 1–1,5 cm, bez jakýchkoliv vírů. Curly již mají německé standardy.
 

 = Protože se jedná o křížence rex + Am. teddy + CH. teddy, je nutné při chovu tohoto zvířete používat morčata pouze bez texl genu. V praxi to znamená, že samec Lunkarya + samice Peruánec = první generace nositelů genu, a ve druhé generaci je již v 50 % Lunkarya – Peruánec s charakteristickými dvěmi rozetami na kyčlích. Stejně lze použít samec Lunkarya + samice Šeltie = opět generace nositelů, ve druhé generaci Lunkarya – Šeltie. Pokud pro chov použijeme zvíře, které má texl gen, vznikne podle dostupných informací ve druhé generaci angora.
Samozřejmě je jednoduší způsob chovu základní chovný pár, ale ten, vzhledem k tak mladému plemenu morčete, má vyšší pořizovací cenu.

 

ZDROJ - https://www.kralici.cz

 

Chov

Jedno morče potřebuje k životu plochu o rozměrech alespoň 40 x 60 cm. Jde však o absolutní minimum, takže vhodnější je příbytek větších rozměrů. Nikdy by neměl být umístěn na slunci nebo v průvanu. Ideální je světlý nepřetopený pokoj, pokud možno bez hluku v podobě televize.

Nejčastěji se morčatům vybírá nízká plastová bedýnka se stropem z pletiva. Je nejpraktičtější. Morče z ní nevyhází piliny a navíc je chráněné před průvanem a chladem podlahy. Výška bedýnky by měla být asi 40 cm.

Další možností je klec. Mezi její výhody patří vzdušnost a jednoduché čištění. Morče může žít i v akváriu, které se ale komplikovaně čistí, což je při časté frekvenci úklidu nepraktické. A připravte se na pečlivý úklid alespoň 1x týdně.

Špatně zvolená podestýlka může morčeti poškodit oči

Jako podestýlku je vhodné použít hobliny. Piliny jsou příliš jemné, dráždí oči a vnikají do nozder. Sláma zase může způsobit poranění očí, které jsou u morčat přirozeně vystouplé. Seno je jako podestýlka nevhodné, protože brzy nasákne močí a zapáchá. Někteří chovatelé používají i kočkolity, poslední dobou přichází ke slovu speciální podestýlky z dřevěných odštěpků nebo lisovaných granulí papírového odpadu.

Stále větší počet chovatelů začíná chovat svá zvířata ve speciálně vyrobených stěnách pro morčata.
 

 

Rozpočet na morče a na základní výbavu
Morče 100 Kč
Klec nebo box pro morče 1 000 Kč
Hobliny 250 Kč
Krmivo (1kg) 70 Kč
Seno 200 Kč
Pamlsky 100 Kč
Miska na potravu 60 Kč
Napáječka 60 Kč
Celkem 1 840 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

Toto jsou orientační náklady na pořízení morčete.

               

 

Nemoci morčat

Všenky
Lze si je donést z obchodu se senem. Jsou to 1 – 2 mm velcí žlutobílí parazité, velmi čile se pohybující v srsti, živí se šupinkami kůže. Nejsou přenosní na člověka ani další domácí zvířata (pes, kočka, ptáci). Vyvolávají úpornou svědivost. Nejčastěji se vyskytují okolo uší, na zadních nohách nebo v rozetách. Při větším výskytu všenek u morčátka, lze na chlupech vidět hnidy tedy vajíčka všenek. Hnida je přímo na chupu (chlup je jimi jakoby obalený).

Aplikace přípravku Frontline, Stronghold, Arpalit Neo.


Kokcidióza
Je to parazitární onemocnění hlavně tenkého střeva, u zdravých zvířat může být příčinou mírného průjmu, příp. hubnutí. U březích samic, mláďat a u stresovaných zvířat (průvan, časté transporty, nevhodné zacházení, špatná hygiena chovu atd.) může způsobit rychlé úhyny bez jakýchkoliv příznaků. Použití přípravků proti kokcidióze doporučí veterinární lékař.

Doporučuje se preventivně přeléčit 2x za rok všechna morčátka proti kokcidióze, zvláště morčátka chovaná s králíčkem. Při prevenci lze podat sulfadimidin, Aldifal či ESB 3 ve vodě. Jedna kůra proti kokcidiím se podává 3 dny po sobě, poté 3 dny přestávka a znovu opakovat 3 dny.

Vždy 2x do roka naše morčátka přeléčujeme preventivně proti kokcidioze - na jaře (před připustěním samic) a na podzim


Plísně a svrab
Proto doporučuji při svrabu i plísni podávat SanGrim na posílení imunity.

Plíseň většinou morčátko nesvědí. Na plíseň se používá Imaverol. Při postižení je vhodné morčátko vykoupat v roztoku Imaverolu ředěného vodou - 1:50 a nebo postříkat rozprašovačem. Imaverol se neoplachuje. Lokálně lze použít i různé masti - Nizoral, Imazol či Lamisil.

Účinné látky na léčbu lidí - Betadine, Pimafucort mast, zinkový krém, Batrafen roztok, Lamisil tablety, Cutivate krém, Exoderil roztok, Imazol mast - Při včasném odhalení postačí Cutivate krém a Exoderil - léčba cca 14 dní. Při pozdním odhalení se může vyzkoušet vše a občas je nutné vystřídat, protože si plíseň zvykne a přestane se léčit. Zkrátka je to drsné.

Proti plísni morčat je vhodný šampon Medivet, kterým se myjí v intervalu cca 3 dnů dle potřeby a nechává se 10 - 15 minut působit. Dále šampon Nizoral a postřik Imaverol, který je k sehnání u veterináře a ředí se v poměru 1:50. Morče se jím postříká do mokra a léčba se také opakuje cca měsíc. Nemoc je velmi zdlouhavá a vyžaduje trpělivost.

POZOR!! plíseň je přenosná na člověka. Vyzkoušeno na vlastní kůži, kdy jsem se nakazila na návštěvě, protože jsem o plísni v chovu nevěděla.

Při svrabu se morčátko úporně drbe, vypadává srst, mohou se tvořit strupy nebo šupinky.

Na svrab se osvědčil Ivomec. U dospělého morčete aplikujte 0,3ml na kůži. Při pokročilém stadiu je už nutná injekční aplikace léku. Aplikaci je nutné po 7 dnech zopakovat. Ivomec se nesmí podávat březím a kojícím samicím.
Svrab se běžně nachází pod kůži, imunitní systém morčátka jej drží v omezeném výskytu. Jestliže selže imunitní systém, svrab se přemnoží a způsobuje potíže. Přípravky typu Arpalit, Biokill, Nestomosan na svarb moc nepůsobí, protože neničí jeho vajíčka a larvy, které jsou pod kůži.


Průjmy
Při průjmu spojeným s dalšími zdravotními problémy (nechutenství, naježená srst, neochota k pohybu, apatie atd.) neprodleně navštivte veterinárního lékaře.
Průjem může být způsoben:
- zánětem střev
- střevními parazity - kokcidie či giardioza a jiní
- infekce
- po podávání ATB
- řidší stolice se může objevit po dietní chybě


Pro obnovení střevní mikroflóry je vhodné podávat Hylak, Probican,ev. netučný Actimel, bobečky od zdravého morčátka.
Dieta u morčat nemá význam, zvíře se může při dietě spíš ještě více oslabit. Navíc zažívací trakt morčátek musí mít stále přísun potravy. Proto doporučuji při omezeném příjmu potravy hned dokrmovat. Dále podávat tekutiny, nejideálnější je netučný Actimel ředěný vodou s glukopurem.


Nechutenství může být způsobeno přerostlými zuby. Veterinární lékař je odlomí. Při nechutenství je nutné morčátko dokrmovat, ikdyž klade odpor! Někdy naopak se stane, že si morčátko zub odlomí samo, není to důvod k panice, zoubek mu doroste.
Dále nechutenství může být způsobeno infekční nemocí (vždy doprovázeno průjmem) nebo zabodnutým senem v tlamičce.


Dokrmování dospělého morčete Při podávání ATB morčátka ztrácela chuť k jídlu. Podáváme rozmixovanou zeleninu či ovoce, ovesné vločky, seno (důležité pro výživu!!) a vodu. Na zahuštění zelené granule (peletky) a také glukopur, pro dodání energie, a dětský vitamínový sirup Pikovit. Morčátko krmíme alespoň 4x denně (v době dovolené 6x denně) 2-4ml.


Vypadávání chlupů -línání
Na jaře je to běžný jev, morčátka obnovují srst.
Další příčiny vypadavání srsti:
- plíseň, svrab
- hormonální změny po porodu
- po podávání Maxitrolu

Není-li línání způsobeno plísní či svrabem, stačí morčátku podávat dostatek zeleniny a trochu rozdrceného pangaminu. Během pár dnů se začnou objevovat nové chlupu a do 3 týdnů srst doroste.


Zánět oka
U Spolehlivě zabírají kapky Gentamicin.

Orientační přehled

Celkové problémy

 

 

nechutenství

abnormality zubů (přerostlé zuby, abnormální postavení čelistí, absces kořene zubu), poranění a zánět dutiny ústní, zánět dásní, absces v okolí hlavy, osteodystrofie, postižení hlavových nervů, atrofie žvýkacích svalů, stresové prostředí, jakékoliv celkové onemocnění, infekce a metabolická onemocnění, nedostatek vit. C, E, otrava, enterotoxémie vyvolaná antibiotiky, záněty střev, žaludku, dělohy, toxémie březích samic, přechod na jiný druh krmení, aj.

polyfagie ("žravost")

hormonální onemocnění (cukrovka, nadprodukce hormonů nadledvinek), březost

hubnutí a špatná kondice

abnormality zubů (přerostlé zuby, abnormality čelistí, aj.), bolestivé změny v dutině ústní, nechutenství, chronická a celková onemocnění, nedostatečná výživa, nedostatek vitaminů, parazité střeva i kůže, smotky chlupů v žaludku, časté březosti samic, stres, Tyzzerova nemoc

anémie (snížené množství červených krvinek)

chronická onemocnění (př. selhávání ledvin), trauma spojená s krvácením, nevyvážená strava, nedostatek vit. C - krváceniny na sliznicích, nádory (leukémie morčat - naopak zvýšení bílých krvinek), otrava hemolytickými jedy obsažených v některých rostlinách, imunitně zprostředkované anémie (př. na léky), aj.

apatie, skleslost

jakékoliv infekční nebo metabolické onemocnění, selhávání orgánů, otrava, nechutenství, hypovitaminóza C, aj.

zvětšení dutiny břišní

tympanie, nádor a cysty na vaječnících, břišní tuk, březost, neprůchodnost trávících nebo močových cest, tekutina v břišní dutině (ascites) - nemoci jater, srdce, zánět dělohy, smotky chlupů v žaludku, především u dlouhosrstých plemen


Nemoci kůže

 

 

vypadávání srsti (alopecie)

často následek svědivých změn, kožní parazité, mykózy, bakteriální infekce, okusování srsti, mechanické poškození srsti od vybavení výběhu, mříží, hormonální nerovnováha (cysty na vaječnících, abnormální činnost nadledvinek, intenzivní využívání samic v chovu), nedostatečná výživa, přirozená ztráta srsti (bezsrstá plemena, bezsrstá místa za ušima, vnitřní strany předních končetin, spodní části tlapek), vrozené ztráty srsti

svědění (pruritus)

parazité (všenky, blechy, klíšťata, někteří roztoči, zákožka svrabová), bakteriální infekce, kvasinky, alergie (na podestýlku, prašné prostředí, vybavení výběhu, klece, na léky, bodnutí hmyzem, potravu - ovoce, aj.), umělé složky v krmných směsích

nesvědivé změny

plísně (kruhovité změny na nose, uších, později trupu), jednotlivé změny (mechanické příčiny - okusování srsti, souboje, poranění, odřeniny, u dlouhosrstých tvorba chuchvalců s vytrhnutím chlupů, příp. někteří parazité (trudník - Demodex caviae), nádory kůže, po aplikaci injekcí), po celém těle (nevyvážená strava, mechanické příčiny, přirozená ztráta srsti - viz alopecie, vrozené ztráty srsti), symetrické, na obou stranách těla (hormonální dysbalance - cysty na vaječnících, nadprodukce hormonů nadledvinek, intenzivní využívání samic v chovu)

zánět kůže

kousné rány, odřeniny, samopoškozování, poranění od vybavení výběhů, infekce (stafylokoky, streptokoky), dermatofytózy, nedostatek vit. C, pododermatitis

bouličky v kůži a podkoží

abscesy, nádory (trichofolliculom, fibrosarkom, lipomy), zvětšené mízní uzliny při leukémii, hematom, krční lymfadenitis, actinobacilóza, naplnění perianálního váčku (především u samců) v oblasti konečníku


Trávící systém

 

 

průjem

bakteriální zánět žaludku a střev (Salmonela, E.coli, Klostrídie), virová infekce (rotaviry, coronaviry), Tyzzerova nemoc (Cl. piliforme), parazité (kokcídie, kryptosporídie, giardie), hypovitaminóza C, dietní chyba (překrmení jedním druhem krmiva, náhlý přechod z jednoho druhu krmení na druhý, příliš mnoho zeleného krmení), antibiotiky vyvolaný průjem, zácpa ve slepém střevě

zácpa

krmení suchým krmivem, nedostatek vody, obezita, nedostatek pohybu, deformity pánve nebo ocasních obratlů, nahromadění a ztuhnutí obsahu perianálního váčku po stranách konečníku

tympanie

krmení zapařeným zeleným krmivem, intoxikace, plynotvorné krmení (luštěniny, čerstvé zelí, větší množství jetele, vojtěšky, aj.)

zvýšený slinotok

abnormality zubů (přerostlé řezáky, stoličky, nesprávně utvářené čelisti), záněty dutiny ústní a dásní, poranění ostrou trávou,aj., obrna hlavových nervů, neschopnost polykání, hypovitaminóza C, vrozené a stresové stavy


Dýchací systém

 

 

výtok z očí a nosu

infekce (Bordetella, Pasteurela, Chlamýdie, Mykoplasma), poranění spojivek, cizí těleso v oku, novorozenecké záněty oka, absces kořene zubů spojený se zánětem dutin, hypovitamióza C, alergie, prašná podestýlka a seno

kašel a kýchání

infekce a záněty nosní sliznice, hrtanu, průdušnice, průdušek, plic), alergie, otoky plic, mykózy plic, nedostatečná funkce srdce

nepravidelné, ztížené dýchání

postižení plic, toxémie březích samic, stres, obezita, zvětšená břišní dutina, trauma, šokový stav, přehřátí, plicní nádory - adenomy, záněty nebo nádory brzlíku


Vylučovací systém

 

 

abnormální zbarvení moče

záněty močových orgánů, močové kameny, krevní a svalové barvivo v moči po poškození svalů a červených krvinek, např. po zvýšené námaze, zkrmení některých rostlin (porfýrie) ale třeba i červené řepy, infarkty ledvin, krvácení z pohlavních cest, potraty, polypy močového měchýře

obtížné močení

zánět, močové kameny (často u samic nad 2 roky), zvětšená prostata u samců

nadměrné pití a močení

onemocnění ledvin, hormonální nerovnováha (cysty na vaječníku, nadledvinky, cukrovka), metabolická onemocnění (poškození jater), zánět dělohy, léky - diuretika, kuchyňská sůl, "žíznivka", nádory močového systému, suchá strava, vyšší teplota okolí a nižší relativní vlhkost, březost

odkapávání moči (stále vlhké okolí vyústění močové trubice)

záněty, močové kameny, poškození bederní nebo křížové míchy, někteří kastrovaní jedinci, vrozené vady v anatomii močových orgánů


Pohlavní soustava samců a samic

 

 

neplodnost

nevhodná a nevyvážená strava, nedostatek vitaminů (hlavně A,C, D, E), stres, časté transporty, mnoho zvířat pohromadě, obezita, podvýživa, nevyvinutí celých nebo částí pohlavních orgánů, prodělané záněty pohl. org., infekce (Chlamýdie, Salmonela, Streptokoky, aj.), nevhodný věk (příliš mladí nebo naopak staří), nesprávný chov (nedostatek světla, prostoru, časté vyměňování spolubydlících), u samic ovariální cysty a genetická dispozice

úhyn mláďat po narození do odstavu

infekce pupečního pahýlu, sepse, záněty plic, nedostatečná mléčnost samice, nevyvinutý sací reflex, nedostatečná péče o mladé ze strany matky, zánět mléčné žlázy a toxické mléko, nedostačující podmínky pro odchov, kanibalismus, podchlazení, vrozené vady (rozštěpy, kýly, vodnatelnost, neuzavření srdečních přepážek), parazitózy (kokcídie, kryptosporídie, giardie, zákožky), nízká porodní váha (pod 60g)

rezorpce plodů, potraty

infekce (Bordetella, Salmonella, Streptokoky, E. coli, Klebsiella, Listeria, aj.), stres, toxémie březích samic, nedostatek vitaminů, nevyvážená strava, chronické záněty dělohy, degenerované plody, zkrmení rostlin s estrogenním účinkem, genetické dispozice, trauma, používání nevhodných léků během březosti

postižení mléčné žlázy

záněty a abscesy, úhyny mláďat, nádory (fibrokarcinom, adenokarcinom), cysty


Nervový systém

 

 

inkoordinace pohybů, křeče, třes

sepse, toxémie, trauma, agónie, epilepsie, stres, otrava, záněty mozku, míchy, nedostatek kyslíku, vitaminu A a C, hořčíku, vápníku (poporodní stavy), přehřátí, urémie, infekce (př. toxoplasma, viry, pasteurelóza), vrozené ataxie, onemocnění s výraznou svědivostí může připomínat nervové poškození

ochrnutí

E,trauma (zlomeniny, vykloubeniny obratlů), abscesy nebo záněty obratlů, spondylóza, nekróza svalových vláken, hypovitaminóza  C, nedostatek selenu, záněty a artróza kloubů, mor morčat, porušení cévního zásobení mozku a míchy, výhřez meziobratlové ploténky, poškození nervů zánětem, degenerací

stáčení hlavy

záněty uší, prodělané infekce chlamydiózy, pasteurelózy, listeriózy, záněty mozku, míchy a mozkových plen, postižení rovnovážného orgánu, degenerace rovnovážného nervu, poškození mozečku, ochrnutí hlavových nervů


Pohybový systém

 

 

kulhání

artróza kloubů, záněty kloubů, trauma - poškození vazů, vykloubeniny, zlomeniny, poškození svalů, poranění tlapek, pododermatitis, přerostlé drápky, zdeformované končetiny, nekróza svalů, záněty kostí a okostice, hypovitaminóza C


O jednotlivých nemocech a příznacích se více dovíte na www.morcata.cz/cavia-bohemia  CHS Cavia Bohemia

 

Standardy A‚B‚C‚

Standardy A‚B‚C‚...

 

 

 Standard „A" - to jsou všechna uznaná plemena s PP.                

Krátkosrstá plemena: Hladké obyčejné                          Dlouhosrstá plemena: Sheltie        

                                  Americký Teddy                                                               Coronet

                                  Švýcarský teddy                                                              Peruánec                         

                                  Americký crested                                                            Texel

                                  Anglický crested                                                             Merino

                                  Rozeta                                                                           Alpaka                                   

                                  Rex

     Všechna plemena také v saténu.                           

                                                                               

Standard „B" - to je tzv. předběžný standard, na překlenovací období jsou sem zařazena plemena/barvy, která byla teprve předběžně uznána

-skinny

-baldwin

-cuy (obří plemeno)
 

 

Standard „C" - ten je pro mazlíčky, morčátka např. i ze zverimexů, ta, co nemají správné barvičky, správnou délku srsti anebo sem tam nějaký ten vírek navíc, nemají ouška předpisově klopená a mají rypatý čumáček.

 Zde je důležité, aby morče bylo vitální, správně živené, čilé a přítulné .

 

Morčata do Standardu „A" musí procházet „uchovněním", tzn. registrací.